معماری
خانه | اخبار آزمون ها | خبر برگزاری آزمونهای ورود به حرفه مهندسان و کاردانهای فنی ساختمان و تعیین صلاحیت معماران تجربی بهمن۹۴

خبر برگزاری آزمونهای ورود به حرفه مهندسان و کاردانهای فنی ساختمان و تعیین صلاحیت معماران تجربی بهمن۹۴

Site 01

خبر برگزاری آزمونهای ورود به حرفه مهندسان و کاردانهای فنی ساختمان و تعیین صلاحیت معماران تجربی
پیرو اطلاعیه های قبلی و طبق برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده آزمون ورود به حرفه مهندسان و کاردان‌های فنی ساختمان و تعیین صلاحیت معماران تجربی در هفت رشته اصلی(عمران، معماری، شهرسازی، ترافیک، نقشه‌برداری، تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی) جهت اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی در تاریخهای ۲۹ و ۳۰ بهمن سال ۹۴ به طور همزمان و هماهنگ در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

در مجموع در این دوره از آزمون ها ۱۵۲۱۳۹ نفر شرکت خواهند کرد. که از این تعداد ۱۲۳۴۷۰ نفر مرد و ۲۸۶۶۹ نفر زن می باشند. از این تعداد همچنین ۱۴۸۹۸۶ نفر در هفت رشته مهندسی، ۱۸۷۸ نفر در ۶ رشته کاردانی و ۱۲۷۵ نفر در آزمون تعیین صلاحیت معماری تجربی شرکت می کنند.

در این رابطه استان تهران با ۲۴۸۲۹ نفر بیشترین شرکت کننده در آزمون و استان خراسان جنوبی با ۸۹۷ نفر کمترین داوطلب را دارند. 

دفتر مقررات ملّی ساختمان

 

گزارش روز اول برگزاری آزمون های ورود به حرفه مهندسان، کاردان ها و معماران‌تجربی
آزمون ورود به حرفه مهندسان و کاردان‌های فنی ساختمان امروز پنجشنبه ۲۹/۱۱/۹۴ بطور هم‌زمان رأس ساعت ۹ صبح در سراسر کشور برگزار گردید. این آزمون‌ها، ویژه متقاضیان اخذ پروانه اشتغال برای رشته‌های مهندسی عمران (نظارت)، معماری (نظارت)، شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک و همچنین کلیه رشته‌های کاردانی ساختمان امروز صبح برگزار شد و رشته‌های مهندسی عمران (اجرا) و معماری (اجرا) امروز نوبت عصر برگزار گردید و آزمون‌ها در سایر رشته‌ها و صلاحیت‌ها فردا ۳۰/۱۱/۹۴ در دو نوبت صبح و عصر برگزار می‌شود.

هم‌زمان با روز برگزاری این آزمون‌ها معاون محترم امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و جناب آقای مهندس بیطرف رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران و تنی چند از مدیران کل وزارت راه و شهرسازی از پردیس ۲ دانشکده فنی دانشگاه تهران به عنوان یکی از محل‌های برگزاری آزمون در سطح تهران بازدید و از نزدیک در جریان روند برگزاری آزمون‌ها قرار گرفتند.

طی این بازدید جناب آقای دکتر مظاهریان معاون محترم وزیر راه و شهرسازی توضیحاتی در زمینه روند برگزاری آزمون‌ها ارائه و اظهار داشتند که آزمون‌هایی که ظرف امروز و فردا برگزار می‌گردد بزرگ‌ترین آزمون‌های حرفه‌ای کشور محسوب می‌شود، که در ۷ رشته مهندسی در رشته‌های معماری، شهرسازی، عمران، تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی، نقشه‌برداری و ترافیک، همچنین ۶ رشته کاردانی در رشته‌های معماری، شهرسازی، عمران، تأسیسات مکانیکی، تأسیسات‌برقی و نقشه‌برداری و یک رشته ویژه معماران تجربی برگزار خواهد شد، وی افزود: در آزمونی که روزهای ۲۹ و ۳۰ بهمن برگزار خواهد شد، در مجموع حدود ۱۵۲۱۳۹ نفر برای کسب صلاحیت‌های مختلف شرکت نموده‌اند.

ایشان از این آزمون به‌عنوان بزرگ‌ترین آزمون تخصصی کشور یاد کردند همچنین اشاره کردند فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی برای ورود به فعالیت حرفه‌ای می‌بایست از قبل آماده شوند تا بتوانند مسئولیت صحت انجام علملیات ساختمانی اعم از طراحی، نظارت و اجرا را در ساخت و سازها به عهده بگیرند، به همین منظور پس از فارغ التحصیلی یکسری دوره‌هایی برگزار می‌گردد که برای آشنایی کامل مهندسان با مقررات ملّی ساختمان می‌باشد و صرفاً مهندسانی که در این آزمون‌ها شرکت و موفق شوند، می‌توانند کار حرفه‌ای انجام دهند. ایشان همچنین اظهار داشتند این آزمون‌ها فراگیرترین آزمون‌های مهندسی در سراسر کشور است و در حال حاضر بیش از ۳۰۰،۰۰۰ نفر عضو در سازمان نظام مهندسی ساختمان حضور دارد که نقش بسیار مهمی در حفاظت از سرمایه مردم و سرمایه ملی و بهره‌وری در سرمایه‌گذاری ملی دارد و به همین دلیل این آزمون‌ها بسیار دارای اهمیت می‌باشند. جناب آقای دکتر مظاهریان معاون محترم مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز در جریان بازدید از این حوزه امتحانی، به تشریح برخی موارد مرتبط با برگزاری آزمون پرداختند.

ایشان نیز ضمن اعلام تعداد شرکت‌کنندگان در این آزمون‌ها به بعضی از جزئیات مرتبط با آزمون‌ها و حساسیت‌های لازم درروند برگزاری اشاره کردند. آقای دکتر مظاهریان همچنین اظهار داشتند این آزمون‌ها با حساسیت خاصی برگزار می‌شود و ضمن تشکر از کلیه عوامل و دست‌اندرکاران برگزاری آزمون اعلام کردند این آزمون‌ها در محدوده ۳۱ استان و ۳۵ اداره کل با ۳۵ حوزه اصلی و ۵۸ حوزه فرعی در سطح شهرستان‌ها و ۱۰۷ مکان برگزاری در سطح کشور برگزار می‌شود که از نظر تعداد حوزه نسبت به دوره قبل ۱۵ حوزه فرعی اضافه شده است و استان تهران با ۲۴۸۲۹ نفر بیشترین داوطلب و استان خراسان جنوبی ۸۹۷ با نفر کمترین داوطلب را داشتند. گفتنی است ادامه این آزمون‌ها برای رشته‌های مهندسی عمران (محاسبات)، معماری (طراحی)، تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی و آزمون تعیین صلاحیت معماران تجربی از ساعت ۹ صبح فردا جمعه ۳۰/۱۱/۹۴ به‌طور هماهنگ در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

دفتر مقررات ملّی ساختمان

 

گزارش روز دوم برگزاری آزمون های ورود به حرفه مهندسان، کاردان ها و معماران‌تجربی
در ادامه روند برگزاری آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان و کاردان‌های فنی ساختمان و تعیین صلاحیت معماران تجربی برای متقاضیان اخذ پروانه اشتغال بکار، آزمون‌های یاد شده رأس ساعت ۹ صبح روز جمعه مورخ ۳۰/۱۱/۱۳۹۴ در رشته‌های مهندسی معماری (بخش طراحی)، عمران (بخش محاسبات)، تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی و تعیین صلاحیت حرفه‌ای معماران تجربی به‌طور همزمان در سراسر کشور برگزار گردید.
در روز جاری شروع این آزمون رأس ساعت ۹ صبح آغاز و پایان آن بسته به نوع و رشته آزمون حداکثر تا ساعت ۱۷ بعدازظهر ادامه داشته است.

چنانچه قبلاً به اطلاع عموم علاقه‌مندان رسیده است نتایج این آزمون‌ها در بخش تستی حداکثر تا تاریخ ۱/۳/۹۵ اعلام خواهد شد.                                                         

دفتر مقررات ملّی ساختمان

۲ دیدگاه

  1. با سلام
    لطفا سوالات و پاسخ امتحان نظام کاردانی را هم در صورت امکان بگذارید

  2. ممنون نقشه برداری هستم اگر حتی سوالات هم باشه خوبه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *