EEEng.ir
مجتمع مهندسین البرز
۱۱ شهریور ۱۳۹۵

جزئیات گسترده‌ترین آزمون تخصصی کشور با ۱۴۱هزار شرکت‌کننده

0 دیدگاه

بازدید وزیر راه و شهرسازی از آزمون مهندسان و کاردان‌های ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی چالوس

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی درجریان سفر یک روزه خود به استان مازندران در بدو ورود با حضور دردانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس از آزمون مهندسان و کاردان‌های ساختمان بازدید کرد.

وی درحاشیه این بازدید درجمع خبرنگاران گفت: برای ورود به فعالیت‌های حرفه‌ای چه درسطح کاردانی و چه درسطح مهندسی بر اساس مقررات فعلی نیاز به برگزاری آزمون حرفه‌ای داریم.

وی با اعلام اینکه این آزمون امروز و فردا در سه بخش کاردان‌ها، معماران تجربی و مهندسان برگزار می‌شود گفت: ۱۴۱ هزار نفر دراین آزمون شرکت کرده‌اند که ۲۴۰۰ نفر در حوزه چالوس شرکت کنننده داشته‌ایم و در کل مازندران این رقم به بیش از ۱۰ هزار نفر می‌رسد.

وی ادامه داد: امیدوارم مهندسان ایرانی با یک کیفیت خوب و صلاحیت هرچه بیشتر وارد فعالیت‌های مهندسی شوند و بتوانند در سطح بین‌المللی به رقابت با مهندسان بپردازند.

photo_2016-09-01_16-45-59

جزئیات گسترده‌ترین آزمون تخصصی کشور با ۱۴۱هزار شرکت‌کننده

معاون وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از روند برگزاری آزمون حرفه مهندسان و کاردان‌های فنی ساختمان استان تهران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درخصوص روند برگزاری این آزمون بیان کرد: آزمون نظام مهندسی، آزمونی استاندارد است که ضمن سنجش میزان توانایی‌های حرفه‌ای مهندسان برای کار در بازار، صلاحیت مهندسین فازغ‌التحصیل دانشگاه برای ورود به حرفه طراحی را نیز تعیین می‌کند.

دکتر مظاهریان در ادامه با بیان اینکه این آزمون گسترده‌ترین آزمون تخصصی کشور بوده و در سال حدود ۳۰۰ هزار نفر شرکت‌کننده دارد گفت: آزمون حرفه مهندسان و کاردان‌های فنی ساختمان استان تهران سالی دوبار برگزار می‌شود که در سال جاری حدود ۱۴۱ هزار نفر در کشور همزمان در دو روز پنج‌شنبه و جمعه در آزمون شرکت می‌کنند.

وی همچنین از حضور حدود ۶ هزار متقاضی در استان تهران برای شرکت در آزمون خبر داد و گفت: این آزمون، فرآیند پیچیده‌ای است که در ۷ رشته مهندسی ساختمان، ۶ رشته کاردانی و یک رشته معماران تجربی در سطح کشور برگزار می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین افزود: از آنجا که این آزمون در رشته‌های گوناگون نظارت، اجرا و طراحی برگزار می‌شود دارای ۱۸ امتحان و از سطح استاندارد بالای حفاظتی نیز برخوردار است. از این رو تمامی برگه‌های آزمون برای هر فرد اختصاصی‌سازی شده و سعی می‌‌شود به بهترین نحو ممکن برگزار شود.

مظاهریان ضمن بیان این مطلب که انتظار می‌رود افراد با نشان دادن توانایی و صلاحیتشان در این اقدام به سرعت وارد حرفه و بازار شوند گفت: امید داریم با انجام این فرآیند و ورود مهندسان جدید به بازار در آینده شاهد ساختمان‌هایی با کیفیت بالاتر و استانداردهای مناسب‌تر باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص فرآیند اعلام نتایج بیان کرد: از آنجا که بخش اعظم آزمون به صورت تستی برگزار شده است، زمان اعلام نتایج نیز بلافاصله بعد از آزمون مشخص خواهد شد.

وی در این‌باره تأکید کرد: نتایج آزمون‌های عملی مانند آزمون طراحی معماری که فردا برگزار می‌شود به دلیل طولانی‌تر بودن زمان برگزاری، در دو مرحله اعلام می‌شود./

شرکت بیش از ۱۴۱ هزار نفر در آزمون اخذ پروانه مهندسی در ۳۱ استان

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در اجراي قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان آزمون‌هاي ورود به حرفه براي متقاضيان اخذ پروانه اشتغال به‌كار مهندسي در رشته‌هاي معماري، عمران، تأسیسات‌مكانيكی، تأسیسات‌برقي، شهرسازي، نقشه‌برداري و ترافيك و آزمون ورود به حرفه‌ كاردانهاي فني ساختمان براي متقاضيان اخذ پروانه اشتغال به كار كارداني در رشته‌هاي معماري، عمران، تأسيسات‌مكانيكي، تأسیسات‌برقي شهرسازي و نقشه‌برداري و آزمون تعيين صلاحيت حرفه‌اي معماران تجربي در تاريخ‌هاي ۱۱ و ۱۲ شهريور ماه سال جاري با بيش از ۱۴۱ هزار نفر داوطلب به طور هماهنگ و هم‌زمان در سراسر كشور برگزار می‌شود.

حامد مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی این آزمون را یکی از آزمون‌های مهم و تاثیرگذار در حوزه مهندسی کشور برشمرد و از تمامی برگزارکنندگان آن خواست تا به نحوی شایسته در برگزاری هرچه بهتر این آزمون در روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ ۱۱ و ۱۲ شهریورماه سال جاری تلاش خود را داشته باشند.

گفتنی است در آزمون ورود به حرفه مهندسان، کاردان‌های فنی و تعیین صلاحیت حرفه‌ای معماران تجربی که هم‌زمان در ۳۱ استان کشور برگزار می‌شود ۱۴۱ هزار و ۷۹۹ نفر ثبت‌نام کرده‌اند و بر اساس آمار، استان تهران با ۲۳ هزار و ۳۴۸ نفر دارای بیشترین داوطلب است. قرار است در این آزمون حامد مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی نیز در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران محل برگزاری این آزمون حضور پیدا کند.

نشانی حوزه‌های امتحانی ۳۱ استان کشور؛

آذربایجان شرقی-شهرستان های اهر، بناب، تبریز، مراغه، مرند و حوزه های امتحانی شاملِ دانشگاه پیام نور مرکز اهر، دانشگاه بناب، دانشگاه فنی حرفه ای تبریز، دانشگاه جامع علمی کاربردی ماشین سازی تبریز، آموزشکده سما، مجمتع آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی مراغه و دانشکده فنی حرفه ای مرند

آذربایجان غربی-شهرستان‌های ارومیه، خوی و میاندواب و حوزه‌های امتحانی شامل دانشگاه ارومیه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد میاندواب.

اردبیل– شهرستان‌های اردبیل، پارس‌آباد، خلخال و مشگین شهر و حوزه‌های امتحانی شامل مجمتع دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل، دانشکده فنی و حرفه‌ای سما اردبیل، موسسه آموزش‌عالی مغان، آموزشکده فنی پسران خلخال، دانشگاه پیام نور مرکز مشگین‌شهر.

اصفهان– دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان).

ایلام– دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام.

البرز– شهرستان کرج و حوزه‌های امتحانی شامل دانشگاه پیام نور کرج و دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر کرج.

بوشهر– دانشگاه خلیج فارس بوشهر.

تهران– شهرستان‌های اسلامشهر، تهران، دماوند، شهر ری، شهریار و ورامین و حوزه های امتحانی شامل دانشکده تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده الهیات دانشگاه تهران، مرکز آموزش علمی کاربردی واحد ۳۸ تهران، دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد جنوب تهران، دانشکده فنی و حرفه‌ای دختران ولیعصر(عج)، دانشگاه ارشاد دماوند، دانشگاه پیام نور مرکز تهران جنوب، مرکز آموزش علمی کاربردی آموزش و پژوهش صنایع ایران، پردیس دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دانشگاه پیام نور مرکز دماوند، موسسه آموزش علمی کاربردی جهان دیده، دانشگاه پیام نور مرکز شهریار، مجمتع آموزشی فرهنگی سما ورامین- مجتمع رسالت.

چهارمحال و بختیاری– شهرکرد و دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد.

خراسان جنوبی– دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند.

خراسان رضوی– شهرستان های تربت حیدریه، مشهد و نیشابور و حوزه های امتحانی شامل دانشگاه تربیت حیدریه، پردیس ۱ دانشگاه خیام مشهد، پردیس ۲ دانشگاه خیام مشهد، دانشگاه سجاد و دانشگاه پیام نور مرکز نیشابور.

خراسان شمالی– دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد.

خوزستان– دانشگاه شهید چمران اهواز.

زنجان– دانشگاه زنجان.

سمنان– شهرستان‌های سمنان و شاهرود و حوزه های امتحانی شامل دانشگاه پیام نور مرکز سمنان و دانشگاه صنعتی شاهرود.

سیستان و بلوچستان– شهرستان‌های ایرانشهر و زاهدان و حوزه های امتحانی شامل دانشگاه ولایت ایرانشهر، موسسه آموزش عالی تفتان و دانشکده مهندسی شهید نیکبخت.

فارس– شهرستان‌های شیراز و لارستان و حوزه‌های امتحانی شامل دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید باهنر شیراز، دانشگاه صنعتی شیراز، دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی کوثر دانشگاه آزاد اسلامی واحد لارستان.

قزوین– شهر قزوین و حوزه‌های امتحانی شامل سالن ورزشی شهید رجایی دانشگاه پیام نور قزوین، دانشگاه پیام نور مرکز قزوین و دانشگاه رجاء قزوین.

قم-دانشگاه قم.

کردستان– سنندج و حوزه‌های امتحانی شامل مرکز آموزش‌عالی علمی کاربردی سنندج یک و دانشگاه پیام نور مرکز سنندج.

کرمان-شهرهای جیرفت و کرمان و حوزه‌های امتحانی شامل اداره فنی حرفه‌ای جیرفت، دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید چمران و آموزشکده فنی دخترانه حضرت فاطمه (س).

کرمانشاه– کرمانشاه و حوزه‌های امتحانی شامل دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه و آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما کرمانشاه.

کهگیلویه و بویراحمد– یاسوج و حوزه‌های امتحانی شامل دانشگاه یاسوج.

گلستان-شهرستان‌های گرگان و گنبدکاووس و حوزه‌های امتحانی شامل دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و دانشگاه گنبدکاووس.

گیلان-شهرهای رشت و لنگرود و حوزه‌های امتحانی شامل مجتمع آموزشی دانشگاه گیلان، موسسه آموزش‌عالی احرار رشت،موسسه آموزش علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری‌های گیلان، موسسه آموزش عالی کادوس رشت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود و موسسه آموزش عالی قدیر لنگرود.

لرستان-شهرستان‌های الیگودرز، بروجرد و خرم آباد و حوزه های امتحانی شامل دانشگاه پیام نور مرکز الیگودرز، دانشگاه آیت اله بروجردی و دانشکده نفی و حرفه ای پسران خرم آباد.

مازندران– شهرستان‌های بابلسر، چالوس، نوشهر و ساری و حوزه های امتحانی شامل پردیس دانشگاه مازندران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس، موسسه آموزس عالی طبرستان، موسسه آموزش عالی کمال الملک، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری، موسسه آموزش عالی هدف.

مرکزی-پردیس دانشگاه اراک.

هرمزگان– بندرعباس و حوزه های امتحانی شامل سالن امام رضا در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس، پردیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس و دانشکده سما بندرعباس.

همدان-شهرستان‌های ملایر و همدان و حوزه‌های امتحانی شامل دانشکده عمران و معماری دانشگاه ملایر و مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان.

یزد-دانشگاه یزد و دانشکده فنی شهید صدوقی یزد.

 

 

مطالب مرتبط