EEEng.ir
مجتمع مهندسین البرز
۲۰ آبان ۱۳۹۳

نشست خبري برگزاري آزمون آبان93

0 دیدگاه

نشست خبري برگزاري آزمونهاي ورود به حرفه مهندسان، كاردانهاي فني ساختمان و تعيين صلاحيت معماران تجربي مورخ 22و23 آبان ماه 93

bannerr

نشست خبري آقاي دكتر هوائي مدير كل محترم مقررات ملّي ساختمان با حضور سرويس‌هاي خبري و اصحاب رسانه رأس ساعت 12ظهر دیروز مورخ 20/8/93 در محل وزارت راه و شهرسازي برگزار گرديد. در اين نشست آقاي دكتر هوائي توضيحاتي پيرامون چگونگي برگزاري آزمونهاي مقررات ملّي ساختمان به شرح زير ارائه نمودند: آزمون ورود به حرفه مهندسان ،كاردان‌ها و معماران تجربي ، بزرگترين آزمون حرفه‌اي كشور محسوب مي‌شود كه سالانه در مجموع دو نوبت برگزار می شود که امسال نزدیک به حدود 300 هزار نفر شركت كننده داشته است. وي با اشاره به اينكه این آزمون در 18 رشته و صلاحیت برگزار می گردد که در 7 رشته مهندسي در رشته‌هاي معماري(نظارت، اجرا و طراحی)، شهرسازي، عمران (نظارت، محاسبات و اجرا)، مكانيك، برق، نقشه‌برداري و ترافيك، 6 رشته كارداني در رشته‌هاي معماري، شهرسازي، عمران، مكانيك، برق و نقشه‌برداري و يك رشته ويژه معماران تجربي برگزار خواهد شد ، افزود: در آزموني كه روزهاي 22 و 23 آبان ماه برگزار خواهد شد ، حدود 140 هزار داوطلب حضور دارند که حدود 17 درصد آن را خانمها و 83 درصد را آقایان تشکیل می دهند. مدير كل مقررات ملي ساختمان وزارت راه و شهرسازي با اعلام اينكه آزمون ورود به حرفه امسال در 42 حوزه اصلي و 69 مجتمع آموزش عالی و دانشگاهی سراسر كشور برگزار مي‌شود. استان تهران با حدود 24000 هزار داوطلب ، دارای بیشترین تعداد داوطلب و خراسان جنوبی با حدود 916 داوطلب ، کمترین تعداد داوطلب در آزمون امسال را دارا هستند. آقای دکتر هوائی همچنین اشاره کردند یکی از نکات ویژه‌ای این آزمون که متمایز از سایر آزمونهای علمی و آکادمیک کشور است تنوع و شخصی سازی سوالات می‌باشد که امکان تخلف را از این حیث نزدیک به صفر می‌رساند. ایشان همچنین اظهار داشتند: نتايج آزمونهای تستی تا حداكثر پایان دی ماه و آزمون تشریحی معماری نيز حداکثر تا پایان بهمن ماه از طريق سامانه مقررات ملی ساختمان به نشاني اينترنتي www.inbr.ir اعلام مي شود و داوطلباني كه حد نصاب 50 درصد را كسب كنند با رعايت ساير شرايط مي توانند پروانه اشتغال به كار در پايه سه را كسب كرده و در سراسر كشور فعاليت كنند. مدير كل مقررات ملي ساختمان وزارت راه و شهرسازي اشاره کردند هدف از برگزاری این آزمونها انتخاب افراد ذیصلاح برای امور طراحی، نظارت و اجرا در ساخت و ساز کشور می باشد. وی با بیان اینکه منابع این آزمونها غالبا ًمباحث مقررات ملّی ساختمان و همچنین انباشته ای از اطلاعات دانشگاهی افراد می باشد، افرادی که فعالیتهای اجرایی و مطالعات کافی علمي و حرفه‌اي داشته باشند امكان موفقيت بيشتري دراين آزمونها دارند. مدير كل مقررات ملي ساختمان وزارت راه و شهرسازي با تأکید بر اصلاح قانون نظام مهندسی تصریح کرد: دولایحه قانون نظامات مهندسی و قانون نظام ساخت وساز کشور در وزارتخانه در حوزه معاونت امور مسکن و ساختمان در دست تدوین است. وي در ادامه، با تأسی از فرمایشات مقام معظم رهبری در این خصوص که « علمی را دنبال کنیم که نقش کاربردی برای کشور داشته باشد. » به این نکته اشاره کردند، در آینده نزدیک طی جلساتی که با وزارت علوم برگزار خواهد شد تعامل بهتری در جهت تدوین محتوا و سرفصل هاي رشته‌ها در حوزه مهندسی صورت خواهد پذیرفت. امید است با این روش بتوانیم تأثیر خوبی روی نظام آموزشی جدید کشور بگذاریم. .

 

 اطلاعيه برگزاري آزمونهاي آبان93 

به اطلاع داوطلبان آزمون ورود به حرفه مهندسان، كاردانهاي فني ساختمان و تعيين صلاحيت معماران تجربي آبان ماه سال 93 می رساند، لینک دریافت کارت ورود به جلسه آزمون از امروز مورخ 18 آبان 1393 در سامانه ثبت نام آزمون ها فعال شده است لذا داوطلبان می توانند پس از مطالعه راهنمای شرکت در جلسه جهت اخذ کارت خود به سامانه آزمون‌ها مراجعه نمایند. ضمناً آزمونهاي ياد شده در تاريخهاي 22و23 آبان‌ماه سال جاري در سراسر كشور بطور همزمان و براساس برنامه زمانبندي اعلام شده برگزار خواهد شد. .

لینک دریافت کارت ورود به جلسه آزمون

دفترمقررات ملّی ساختمان

مطالب مرتبط